ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ AKHİSAR/MANİSA - TÜRKİYE

TELEFON

+90 236 427 26 11

Haberler

Neden Toz Boya Yaş Boyaya Tercih Ediliyor?

Ekoloji
 
Toz boya ile yaş boya arasındaki önemli farklardan biri; toz boyada hiç bir uçucu sıvı ve çözücünün bulunmayışıdır. Bilindiği üzere bu uçucu çözücüler,  üretim aşamasında çalışan sağlığına zarar vermekte ve  uygulama esnasında atmosferi kirletmemeye sebep olmaktadırlar. Ayrıca uçucu solventler yine gerek üretim esnasında ve gerekse uygulama esnasında  yangın a sebebiyet verme riskine sahiptirler. Toz boya kullanımı bu riskleri önemli ölçüde bertaraf etmektedir. Aynı zamanda yaş boya kullanımı atık bırakırken toz boya uygulaması esnasında dökülenin tekrar kullanılabilmesi atık oranını hemen hemen yok denecek kadar azdır. Bu nedenlerle Toz boya  daha ekolojik bir üründür.
 
Kalite
 
Toz boyanın mekanik özellikleri ve kimyasallara dayanımı yaş boyanın seviyesinde ve hatta çoğu kez daha üstün olmakla, birlikte istenen kalınlıkta atılması, gerektiği yerlerde daha üst seviyelerde koruma imkanı sağlamaktadır. Her türlü kullanım alanına uygun ve istenen özelliklerde gerek fonksiyonel ve gerekse dekoratif amaçlı  formüle edilebilmesi yine toz boyanın avantajları arasında sayılabilir.
 
Uzun Vadede Ekonomi
 
Toz boya uygulaması yaş boyaya göre daha fazla yatırım gerektirir. İlk bakışta dezavantaj gibi görülse de uzun sureli kullanımda daha ekonomik duruma geçilmektedir. Toz boya % 100 boya olması (solvent içermemesi) ve sonuna kadar atık vermeden kullanılabilmesi, daha az işçilik gerektirmesi ve 10  dakikalık bir  fırınlamadan  sonara işlemin bitmiş olması ( yaş boyadaki gibi kurumanın beklenmemesi) ekonomi sağlayan kriterlerdir.