ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ AKHİSAR/MANİSA - TÜRKİYE

TELEFON

+90 236 427 26 11

Teknik Destek

TOZ BOYAYA GEÇMEDEN ÖNCE SORMANIZ GEREKEN SORULAR

1. Toz boyama kullanımı kolaymıdır?
 
Toz boyama kullanımı kolay, operatör dostu ve çevreci bir işlemdir. Toz boyanın uygulanması geleneksel boyama sistemlerine göre daha basittir. Akıntı, damlama ve çökme gibi sorunlar yaratmaz.
 
2. Operatör eğitimi gerekirmi?
 
Basitliğinden dolayı eğitimsiz bir operatör bile hiç zorluk çekmeden yeni sistemi kullanmayı öğrenebilir. Daha fazla bilgi edinebilmeniz için bizimle irtibata geçebilirsiniz...
 
3. Bir Boya atölyesi kendisini toz boyaya nasıl adapte eder? 
 
Yaş boya ile toz boyanın boya öncesi yüzey temizleme sistemleri de aynıdır. Yaş boya, toz boyaya göre uygulanması çok daha fazla ustalık gerektirdiğinden aynı çalışanlar sistem değişse bile çok kısa bir zamanda tesise adapte olur. Sağlıklı yapılmış bir yaş boya sistemi ile toz boya sistemi aynı boyutta yer işgal eder. 
 
4. Yüzey temizleme nekadar önemlidir?
 
Yaş boyada olduğu kadar toz boyada da yüzey temizliğinin önemi büyüktür. Boyanacak malzemenin temizlenmesi ve fosfatlanması veya alüminyum için kromatlanması boya kalitesinin mükemmelliğini arttırır.
 
5. Toz boya film kalınlığ nasıl ayarlanır?
 
Toz boya film kalınlığı toz boya tabancasının doğru ayarlanması, tabanca sayısı ve yerleşimi, nozul tipi ve robotun hareketi ile sağlanır. Ayrıca toz boya kabininin dizaynı da boya kalınlığı ve kalitesini belirleyen önemli bir faktördür. 
 
6. Her malzemeye toz boya uygulanabilir mi?
 
Çok çeşitli tipteki malzemelere toz boya uygulanabilmesine rağmen şu anda dünyada en fazla alüminyum ve çelik ürünleri toz boya kaplanmaktadır. Bununla beraber bazı sınırlamalar da mevcuttur. Toz boyanan malzeme fırın içinde ısıya maruz bırakıldığından bu sınırlamalar;
 
- Malzeme mevcut fırına giremeyecek kadar büyükse;
- Malzeme kürleme sıcaklığına dayanamayacak yapıda ise meydana gelir.
 
Ayrıca toz boya kaplama elektrostatik bir proses olduğundan elektriksel iletkenliği olmayan malzemeler ancak ön ısıtma uygulanarak boyanabilir.