ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ AKHİSAR/MANİSA - TÜRKİYE

TELEFON

+90 236 427 26 11

Uygulamalar

Toz Boyanın Uygulanması
 
Toz boya uygulaması üç ana adımdan oluşur.
 
Temizlik ve ön işlem
Toz boya uygulaması
Fırınlama
 
Boyama işleminden mükemmel sonuç alabilmek için, boyanacak parçanın bir temizlik ve ön işlemden geçirilmesi gerekmektedir. Parça temizliğinde kullanılmakta olan çeşitli yöntemler vardır. Asidik temizleyiciler inorganik kirlilikler için iyi sonuç verirken, alkali temizleyiciler organik kirliliklere daha uygundur. Diğer organik kirlilikler için yağ alıcı kimyasallar kullanılır.
 
Bu temizlik işleminden sonra genelde fosfatlama işlemi gerekir. Ancak mimari uygulamalar için kullanılan alüminyum profiller için chromic asit çözeltisinden geçirilmesi daha iyi sonuçlar verir.
 
Bu ön işlemlerle ilgili detaylar için, ön işlem kimyasal tedarikçinizle görüşmeniz tavsiye edilir. 
 
Boya Uygulaması
 
Toz boya uygulaması, elektrostatik tabanca vasıtasiyla gerçekleştirilir. Bu amaç için  corona ve tribo olmak üzere iki tip tabanca mevcuttur. Corona tipi tabancada, toz tabancayı terk ederken  tabanca ucunda bulunan yüksek voltajlı bir elektrod sayesinde elektrostatik olarak  negatif yüklenir. Boyanacak parça topraklanmış olduğundan, elektrostatik olarak yüklenmiş olan boya kolayca parçaya yapışır.  Ancak bazen çok girintili ve çıkıntılı parçalarda Faraday  etkisi oluşup tozun çukur alanlara girişi sorunlu olabilir. Bu durumlarda  tribo tipi tabancalar kullanılır. Bu tür tabancada boya yüksek voltaj uygulanmadan, sadece sürtünmeyle  positif yükle yüklenmesi sağlanır.
 
Ancak iletkenliği zayıf olan  (cam, plastik, ahşap gibi)  parçalar sıcakken toz boya uygulanır. Bunun için de  toz püskürtülmeden parçalar bir ön ısıtmadan geçirilirler. 
 
Fırınlama
 
Toz boya uygulanan parça fırınlama konur. Bu aşamada parça, boyanın  özelliklerinde verilen  süre ve sıcaklığa maruz bırakılır. Boya bu sıcaklıkta önce eriyip düz bir zemin oluşturduktan sonra kürleşir. Bu sure sonunda parça fırından çıkartıldıktan sonra boyama işlemi tamamlanmış olur. Eko Boya ürünleri genelde 200 derecede 10 dakikada kürleşirler. Ancak burada zikredilen 10 dakikalık sure parça 200 dereceye geldikten sonra başlatılır.
 
Bu kadar yüksek sıcaklığa maruz bırakılamayan parçalar için de 140 derecede 8 dakikada kürleşen düşük sıcaklık ürünümüz de mevcuttur.